ludzkość w czasach dinozaurów

Posted: Sierpień 21, 2012 in literatura sieciówkowa
Tagi:

Po powrocie z niezamierzonych wakacji, dowiaduję się z tego tu miejsca ekranującego jawę  całkiem nowych rzeczy.

Wszystkim uczestnikom zadano te same 22 pytania z elementarnej wiedzy. Polska na  tle Europy wypadła fatalnie. Aż 60 proc. ankietowanych odpowiedziało np., że Słońce  emituje tylko światło jednej barwy – białej. Tak jakby nigdy nie oglądali  krwistego zachodu słońca albo nie zastanawiali się, skąd się bierze błękit  nieba. Również tak wielu wierzy w to, że lasery emitują dźwięk – być może uczą się tego na filmach science fiction, gdzie lasery wprawdzie wysyłają promienie,  ale przy tym hałasują.

Ponad połowa Polaków biorących udział w sondażu  uważa, że geny znajdują się tylko w pomidorach genetycznie zmodyfikowanych przez  naukowców, a te naturalne nie mają ich wcale. Dwóch na trzech byłoby gotowych  sięgnąć po antybiotyk przy wirusowym zapaleniu gardła, bo nie mają pojęcia, że  te leki nie zabijają wirusów.

Blisko połowa Polaków – tak jak były  europoseł Maciej Giertych, ojciec byłego ministra edukacji narodowej – uważa, że  dinozaury były współczesne ludziom. Jedynie w Polsce i w Stanach Zjednoczonych  jest więcej osób skłaniających się do stwierdzenia, że to Bóg stworzył człowieka  mniej więcej takiego, jak wygląda on dziś, niż sądzących, że Homo sapiens  stworzyła ewolucja.
W Danii, Niemczech i Holandii ponad połowa  ankietowanych była w stanie prawidłowo odpowiedzieć na przynajmniej 16 z 22  pytań. Polaków, którym się to udało, było dwa razy mniej. Gorzej od nas wypadli  tylko Włosi i Hiszpanie.
I trudno się cieszyć z tego, że aż 93 proc. wie,  iż Ziemia obraca się wokół Słońca (tutaj należałoby się jednak zastanowić, skąd  się bierze pozostałe 7 proc.), a blisko 90 proc. prawidłowo odpowiedziało, iż gorące powietrze się unosi.
Tylko jedna czwarta Polaków śledzi wiadomości  naukowe bądź artykuły o technologiach w gazetach (Duńczyków czy Holendrów,  którzy to robią, jest dwa razy więcej). itd, itp.

Więcej do czytania na wyborczej.pl >>

W każdym razie przyjmuje się, że istnieją naukowe bzdury:  może to naukowa próba wyśnienia czegoś nowego.  Wierzę w potencjał bzdur. Są tam te 22 pytania i można odpowiadać. Odpowiedziałam pozytywnie na te dinozarły, bo dlaczego nie:

Reklamy
Komentarze
 1. stefan pisze:

  Dostałem 19/22 ale nie zgadzam się z tym wynikiem. Geb długowieczności ma od 105 letniej Babci po kędzieli. Ludzie byli na ziemi z dinożarłami czego dowodem jest Park Jurajski ;) Niebo jest żółte. Hiszpanie to niedouki :)

  • signe pisze:

   Stefanie, ja też się nie zgadzam, klikam na te dinozarły i też mam 19/22, czego dowodem Park Jurajski, niebo jest w cienkie pasemka:)

 2. stefan pisze:

  przepraszam za literówki, ale moje oczy są sokole inaczej :-( Niebo jest dziś białe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s