wiedzące pole

Posted: Wrzesień 18, 2012 in literatura psychologiczna
Tagi:

Uznaję blog za wiedzące pole, w którym wszystko może być ustawione tak, aby zmierzało do jakiejś wobec siebie wzajemności. To się ustawia czy uzgadnia prawie samo, wystarczy trochę uwagi.

Mówiąc wszystko, mam w tej chwili na myśli  uczucia, które tu się znalazły razem z pismem; mam na myśli opisywane, a także nieopisywane zjawiska, książki, zdarzenia, osoby. Te nieopisywane same chyba wiedzą, o co chodzi.

Wiedzące pole wie, jak to ma być, ale nie udostępnia tej wiedzy z góry ani dla uchwycenia tego, co na razie jest nieznane.

Pozwala się dowiedzieć tylko za pomocą współudziału.

Pisanie bloga to nie tylko pisanie bloga.

Ostatnio piszę o wiele mniej.

Nie mam zamiaru narzucać temu blogowi, jaki ma być. Czekam, czuję.  Zauważam znaki. To, co się tu dzieje, jest dla mnie ważne. W każdym blogu jego charakter wyłania się sam, blog staje się zawsze czymś o wiele więcej niż mogłabym sobie wymyślić, założyć, zaplanować. Nigdy nie jest skończony, całkowity.

I otoczony jest przez nieznane, tak jak każdy byt otoczony jest przez nie-byt.

W wiedzącym polu działa jakiś zmysł równowagi, który wskazuje, czy to, co się w nim znajduje, jest ze sobą w harmonii, czy nie.

Niektórzy myślą, że sami szukają prawdy duszy. Jednak to wielka dusza myśli i szuka poprzez nich. 

Może tak jest. Może to ona znajduje porządek, rozwiązanie.

Zdania pisane kursywą pochodzą od Hellingera.

Reklamy
Komentarze
 1. baa pisze:

  to i ja tu wchodzę do Ciebie, do Twojego wiedzącego pola… wycieram stopy, puk, puk… można?

  • signe pisze:

   Baa, MOŻNA, proszę:) a czy nie wszyscy, którzy tu wchodzimy, jesteśmy w tym polu? to chyba tak jakoś jest, po prostu jesteś tu:)

 2. stefan pisze:

  Mam wrażenie, że to „wiedzące pole” wskazuje na tajemnicę słów. Słowa mają własne życie, które ignorujemy, bo zamykamy je w klatkach znaczeń, ortografii, gramatyki itp Ty wypuszczasz je na wolność, aby biegały sobie po tym wiedzącym polu. Wbref i na pszekur;)

 3. signe pisze:

  tak, ja wypuszczam:) ale Ty wypuściłeś jakiegoś Pszekura, i on też tu teraz będzie się zagnieżdżał, dziękuję bardzo, nigdy przedtem nie było tu Pszekura:)

 4. peatero pisze:

  O, jak miło!
  Zdziwniej i zdziwniej.
  Jest Pszekur, może zjawią się Gryfon i Żółwiciel. Zatańczyliby kadryla z homarami… :)

 5. Mrsdalloway pisze:

  No no czytam i proszę ja Ciebie zachodzę w głowę:) tyle tu myśli, a goście dodają od siebie i jest jeszcze więcej i jest się nad czym zastanawiać. Ładnie tu płyną słowa, na tym Twoim :wiedzącym polu” , jakby ono wiedziało czego od Ciebie chce:)

 6. signe pisze:

  Mrsdalloway, ja też proszę Ciebie, nie zachodź w głowę bardzo daleko, bo potem trzeba długo wracać do tzw. jawy zewnętrznej,
  a pole wie, czego chce, tylko przekazuje swoje wiadomości tak, że ja naprawdę nie wiem:)

 7. AsHa pisze:

  Przyszlam tu znacznie pozniej i moj komentarz bedzie spozniony troche. Ale wszystko jest mozliwe i skoro jest uniwersalne pole to mysle, ze czas nie gra tu zadnej kluczowej roli.
  Spodobalo mi sie zdanie o duszy, ze szuka poprzez nas. To bardzo mnie odprezylo i zwolnilo od odpowiedzialnosci za efekty;) powaznie.

  pa!

  • signe pisze:

   AsHa: to bardzo ważne, jeśli coś uwalnia od nadmiernej odpowiedzialności, bo jeśli jest ciężarem, to musi być chyba nadmierna… nie znam się na tym, ale czuję takie uwolnienie jako dobre, i to by było to!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s