więzienie jest głębokie

Posted: Styczeń 12, 2013 in literatura argentyńska
Tagi: , ,

Wiedziałam, że wśród opowiadań Borgesa jest uwięziony tygrys, krąży. Nie wiedziałam tylko, że złączyły mi się w jedno dwa opowiadania i teraz wygląda to tak:

Więzienie jest głębokie, jest z kamienia, jest kształtu niemalże doskonałej półkuli,  podłoga jego, również z kamienia, jest cokolwiek mniejsza od przekroju kuli w jej najszerszym miejscu, co w niewytłumaczalny sposób pogłębia jeszcze wrażenie ucisku i przestrzeni. Środkiem przecina je mur. Jest bardzo wysoki, nie sięga jednak najwyższego punktu kopuły. Po jednej jego stronie znajduję się ja, Tzinacan, czarownik Piramidy Qaholom, którą podpalił był Pedro Alvarado, z drugiej – jaguar, który równymi, niewidocznymi krokami przemierza czas i przestrzeń swojej celi. Umieszczone przy samej ziemi szerokie, zakratowane okno przecina ów środkowy mur. (…).

Prawdą jest, że nie opuszczam  mojego domu, natomiast również prawdą jest, że bramy jego (których jest bezmiar) dniem i nocą stoją otworem dla ludzi i zwierząt. Niech wchodzi, ktokolwiek zechce. Nie znajdzie tam kobiecych przepychów ni pałacowego blichtru – za to spokój i samotność. Równocześnie odkryje dom, któremu równego nie ma na ziemi. Kłamią ci, którzy twierdzą, że istnieje podobny dom w Egipcie. Nawet ci, co spotwarzają mnie, przyznają, że nie ma w nim ani jednego sprzętu.  (…).

______________________________________

Jorge Luis Borges – Pismo Boga, Dom Asteriona

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.