zmrożone, zimne, mimo wszystko

Posted: Styczeń 27, 2013 in literatura amerykańska
Tagi: ,

Zmrożone, jakby zimna mgła parę centymetrów nad każdą rzeczą, małe aureole. Płaskie duże płatki śniegowe, powolnie lecące, spadły, następne się nie pojawiły. Celsjuszów około 10, do mrozu. Na kość zmarznięta Ziemia, ale nie wszędzie, nie wszędzie, ten typ Henry Miller opisuje, jak stoi w Grecji, jakieś siedemdziesiąt parę lat temu, a światło jest różowe, zachodnie, za ciężkim całunem bagiennych oparów majaczy ciemny portal piekła, w obliczu tej zimy nie rozumiem z tego ani słowa. Mówię o nim ten typ z powodu tego, co  pisała  o nim Anais Nin,  mówię tak chyba w jakiejś kobiecej solidarności, jakoś to na mnie działa.  Ale ten typ umie pisać  prozę wspaniałą, wspina się na tysiąc greckich schodów i zaraz z nich zbiega, Grecja go odmienia, przepiszę mały kawałek tej książki  napisanej jednym tchem, nie mogę się nad tym zastanawiać:

Spędziłem  na Hydrze kilka dni, podczas których wspiąłem się na tysiące schodów i zbiegłem z nich, byłem w domach wielu admirałów, ofiarowywałem wota wielu świętym, którzy opiekują się wyspą, odmówiłem modlitwy za umarłych, kaleki i ślepców w kapliczce przylegającej do domu Ghiki, grałem w ping-ponga, piłem szampana, koniak, ouzo i rezinę w starym sklepie osobliwości, przesiadywałem w nocy przy butelce whisky rozmawiając z Ghiką o  mnichach tybetańskich, rozpocząłem dziennik niepokalanego poczęcia, który ukończyłem dla Seferiadesa w Delfach, i słuchałem Katsimbalisa – Dziewiątą Symfonię jego mozołów i wykroczeń.

Dalej jest tak samo, dom opisany z pokojami jak transoceaniczne salony na statku, a inne jak chłodne lochy zbudowane przez krewkich piratów.   A kiedy tak omawiali to wszystko z Katsimbalisem lub może myśleli wspólnie, cicho lub głośno, z morza unosiła się mgła, więc znowu tu jestem, patrzę na zimne balustrady osnieżone,  jak mimo wszystko oddychają i unosi się nad rzeczami ta mała mgła, musi to oczywiście przemienić się kiedyś i zniknąć, tak jedno, jak  drugie.

_____________________________________

Henry Miller – Kolos z Maroussi

 

Reklamy
Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.