człowiek, który potrafi opisać wszystko

Posted: Styczeń 28, 2013 in literatura amerykańska
Tagi: ,

W tym dniu, który miał momenty całkiem czarne i całkiem białe – teraz wisi w powietrzu jakaś żelazista, w czymś bladobiałym umoczona mgła, tło oczywiście ciemne – czytałam tę nieprawdopodobną grecką opowieść H. Millera, tego typa, którego „Zwrotnikom”, z powodów rażących, nie mogłam dać rady. A teraz właśnie czytam i porywa mnie to, zabiera z ziemi, chociaż pisze o skałach, świetle, słońcu, księżycu,  orłach wylatujących z gniazd, otchłaniach morskich o zachodzie. Dopiero wierzę, że człowiek czasami potrafi opisać wszystko.

W tym punkcie możemy właściwie odrzucić kompas. Czy potrzebny jest kompas na drodze do tworzenia? Stanąwszy na tej skale utraciłem  wszelkie poczucie kierunku na ziemi. To, co mi się wydarzyło od tego momentu miało charakter postępu, nie kierunku. Zatraciłem wszelki cel  poza trzymaniem się ścieżki, z którą całkowicie się zespoliłem. Odtąd każda stacja znaczyła wstępowanie w nową szerokość i długość duchową. Mykeny nie były miastem większym od Tirynsu ani Epidaur piękniejszy od Myken: każde było tak inne, że zupełnie straciłem skalę porównawczą. Mogę się posłużyć tylko jedną analogią, aby dać  pojęcie o naturze tej podróży, stanowiącej iluminację, która zaczęła się na Poros, a skończyła w Tripolisie po jakichś dwu miesiącach. Muszę przypomnieć czytelnikowi wniebowstąpienie Serafity widziane przez jej wiernych uczniów. Moja podróż była podróżą w jasność.

________________________________________

Henry Miller –  Kolos z Maroussi

Reklamy
Komentarze
  1. […] człowiek, który potrafi opisać wszystko >> […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.