prawdziwe zakończenia

Posted: Sierpień 30, 2013 in literatura angielska
Tagi: , , ,

Zakopany skarb naprawdę tu jest. To, co istnieje i to, co może istnieć, jest połączone jednym oknem u samego jądra rzeczywistości. Wszystkie rozwarstwienia i podziały, ślepe uliczki i niemożności, choć wydają się takie ważne dla życia, dzieją się na jego obrzeżach. Gdybym mogła pójść jeszcze dalej za wskazaniami mapy i gdybym mogła zaprzeczyć fałszywym zakończeniom (fałszywe początki się nie liczą), wówczas potrafiłabym znaleźć to miejsce, gdzie czas się zatrzymuje. Gdzie zatrzymuje się śmierć. Gdzie jest miłość.

Z tą śmiercią może trochę przesadziła, ale tylko trochę. Są rzeczy, których warto szukać całe życie. Pisze, że miłość to jest ten skarb.

Siedzę przed ekranem, czytam tę opowieść. W rewanżu opowieść czyta mnie. (…).

Może tak właśnie jest – życie płynie gładko po pamięci i historii, przeszłość powraca albo nie, w zależności od zasięgu odpływu. Historia jest kolekcją znalezionych przedmiotów wypłukanych z czasu. Przedmioty, idee, osobowości wynurzają się ku nam na powierzchnię, po czym zaraz toną w oddali. Jedne wyławiamy, inne ignorujemy, i tak jak zmienia się wzór, tak zmienia się znaczenie. Nie możemy polegać na faktach. Czas, który wszystko oddaje, zmienia wszystko. (…).

Możesz zmieniać opowieść. To ty jesteś opowieścią.

____________________________________________

Jeanette Winterson – Wolność na jedną noc

Reklamy
Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.