wspomnienia fleszowe

Pisarka Jeanne pewnego dnia niespodziewanie odkrywa, że wokół niej zaczyna zmieniać się rzeczywistość. Najpierw ulegają niemal niezauważalnej zmianie drobne detale, potem jej ciało. Zaniepokojona, szuka wsparcia wśród bliskich. Jednak nikt z otoczenia Jeanne nie potwierdza tych zmian…

Pamięć fleszowa. To gdzieś zawsze wychodzi spod spodu. Lepiej się obejrzeć. Nie ma rzeczywistości, która by w końcu nie ustąpiła.

Ten rodzaj pamięci nauka określa mianem pamięci fleszowej lub „efektem lampy błyskowej”. Wspomnienia fleszowe, według definicji Browna i Kulika, są niezwykle żywe oraz wyraźnie nasycone opisami wrażeń, związanymi chociażby ze zmysłem wzroku.  Wspomnienia te są trwałe i bardzo szczegółowe, towarzyszy im duża pewność i wiara we własną nieomylność, nie zawsze  jednak związana z wysoką trafnością. Wspomnienia te od zwykłych wspomnień dotyczących banalnych zdarzeń dnia codziennego odróżnia także wysoki subiektywizm, niezwykłość i silnie emocjonujący charakter. Można je porównać do fotografii, które powstają w naszych głowach, kiedy to umysł robi zdjęcie zdarzeniu.

psychologia społeczna >>

Reklamy