wspomnienia fleszowe

Posted: Listopad 26, 2013 in literatura sieciówkowa
Tagi: ,

Pisarka Jeanne pewnego dnia niespodziewanie odkrywa, że wokół niej zaczyna zmieniać się rzeczywistość. Najpierw ulegają niemal niezauważalnej zmianie drobne detale, potem jej ciało. Zaniepokojona, szuka wsparcia wśród bliskich. Jednak nikt z otoczenia Jeanne nie potwierdza tych zmian…

Pamięć fleszowa. To gdzieś zawsze wychodzi spod spodu. Lepiej się obejrzeć. Nie ma rzeczywistości, która by w końcu nie ustąpiła.

Ten rodzaj pamięci nauka określa mianem pamięci fleszowej lub „efektem lampy błyskowej”. Wspomnienia fleszowe, według definicji Browna i Kulika, są niezwykle żywe oraz wyraźnie nasycone opisami wrażeń, związanymi chociażby ze zmysłem wzroku.  Wspomnienia te są trwałe i bardzo szczegółowe, towarzyszy im duża pewność i wiara we własną nieomylność, nie zawsze  jednak związana z wysoką trafnością. Wspomnienia te od zwykłych wspomnień dotyczących banalnych zdarzeń dnia codziennego odróżnia także wysoki subiektywizm, niezwykłość i silnie emocjonujący charakter. Można je porównać do fotografii, które powstają w naszych głowach, kiedy to umysł robi zdjęcie zdarzeniu.

psychologia społeczna >>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s