percepcja zbiorowa

Posted: Grudzień 31, 2013 in literatura amerykańska
Tagi: ,

Znowu zdarzyło się coś, o czym pisałam tutaj, o tym, że rzeczywistość przekazana, opowiedziana, a teraz dowiaduję się, że też sfotografowana, przestaje być rzeczywistością,  mamy do czynienia tylko z opowieściami, fotografiami, danymi pośrednimi, zmienionymi przez nośniki, które przeniosły to dalej. Każdy przekaz zmienia to, co przekazywane, obserwator zmienia obserwowane i sam jest zmieniany, a godziny, daty, kalendarze zmieniają czas z tego nieuchwytnego, wewnętrznego, z którego nawet nie musimy sobie zdawać sprawy, na reżim zegarowy. Dzieje się coś jeszcze więcej:

Opisane jest, jak ludzie fotografują fotografowanie.  Najpierw jadą, mijają kilka tablic z napisem NAJBARDZIEJ OBFOTOGRAFOWANA STODOŁA W AMERYCE.  Potem jest parking, czterdzieści samochodów i autobus, dalej nieznaczne podwyższenie wydzielone dla łowców widoków i zdjęć. Jest tłum amatorów fotografowania. Trzask migawek. Nie widać stodoły. Jedni opuszczają podwyższenie dla fotografów, następni je zajmują. Nie jesteśmy w stanie uchwycić obrazu, możemy jedynie przedłużyć jego trwanie. Każda kolejna fotografia wzmacnia tę aurę.  W budce sprzedawane są pocztówki z gotowymi fotografiami stodoły. Wizyta w tym miejscu to duchowa kapitulacja. Każdy widzi tylko to, co inni: rzesze ludzi, które były tu przed nim i te, które były tu po nim. Zgadzamy się uczestniczyć w zbiorowej percepcji. Fakt ten niemal dosłownie zabarwia nasze spojrzenie. I nie widać stodoły. Jaka była stodoła, zanim ją sfotografowano? Jaka była, w jaki sposób różniła się od innych stodół, a w jaki była do nich podobna? Nie umiemy sobie odpowiedzieć na te pytania, bo widzieliśmy tablice, bo widzieliśmy ludzi robiących zdjęcia. Nie uda nam się wydostać poza tę aurę. Staliśmy się jej częścią.

____________________________

Don DeLillo – Biały szum

więcej:

dane duchowe >>

biały szum >>

jeszcze trochę białego szumu >>

Reklamy
Komentarze
 1. Anna Wołoch pisze:

  Ciekawe bardzo ! Dobrego Roku Signe – zdrowia, radości, miłości, nowych wyzwań, niech Świat się dostosowuje do tego co potrzebne :) Uściski

  • signe pisze:

   Ania!!! dziękuję Ci za te życzenia, zwłaszcza żeby Świat tak robił:)
   niech Ci ten Nowy Rok przyniesie dużo piękna:)*

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s