W tych dniach Ukrainy wracam do książki Mindella „Siedząc w ogniu”, która mówi o wykorzystaniu konfliktów i różnic między ludźmi dla transformacji dużych grup. Książka pisana była w latach 90, Mindell nadal jeździ po świecie i uczy, także siebie, pracy ze światem, jego obserwacje zwracają uwagę, że w ludziach jest wszystko co trzeba, aby można było przez te konflikty przejść i odkryć za nimi inną rzeczywistość, ale mam wrażenie, że trzeba by to, czym się zajmujemy jako relacjami międzyludzkimi i całą historię postawić do góry nogami. Tym, czego brak – jest świadomość, świadomość, świadomość tego, co ludzkie, wszystkiego od podstaw.  Ludzkie są nie tylko racje, a właściwie tylko o tym się mówi. Nie mogę streszczać tej książki, to nic nie da,  to zbyt inne od wszystkiego, czego się w sprawach konfliktów używa, chociaż te używane procedury nie sprawdzają się, jak długa jest historia świata zorganizowanego w państwa i narody.  Mogę przepisać mały kawałek, ani najważniejszy, ani najwięcej mówiący, a potem jeszcze coś chcę zrobić jak zwykle, kiedy na świecie dzieje się to, co teraz na Ukrainie.

Relacje o wydarzeniach przekazuje na twitterze na bieżąco Vitalii Sediuk >>

Wypisek z książki Mindella:

Rdzenni mieszkańcy różnych regionów świata mawiają, że człowiek osiąga sukces, kiedy jego stosunki z innymi są w porządku. Ludzie Zachodu mówią coś przeciwnego: ” Wystarcza mi, że zmieniam coś we własnym sercu i duszy. Niech inni zmieniają się, jeśli chcą. Nie będę ich do tego zmuszał”.Moim zdaniem, jeśli zmieniasz się tylko ty sam i uważasz to za ważniejsze niż cokolwiek innego, co mógłbyś robić, to czynisz tym deklarację polityczną, jakobyś był niezależny od innych ludzi, duchów, zwierząt i środowiska.
Możesz powiedzieć: Kocham wszystkich ludzi. Pozwalam, aby rozwijali się na swój własny sposób.

Ja jednak mówię: Twoje pełne przyzwolenie nie jest tolerancją. Jest to forma pobłażania sobie. (…). Wydaje ci się, że traktujesz świat wokół ciebie ze współczuciem, ale w rzeczywistości niszczysz swoje relacje poprzez unikanie niewygód związanych z wchodzeniem w kontakt. Twój stosunek do świata stwarza barierę między tobą a innymi.(…). Mówię też (…): Gdybyś kochał innych ludzi, to powiedziałbyś, że wszystko wokół ciebie to także ty.

_____________________

Arnold Mindell – Siedząc w ogniu

więcej:

świat traktowany po nieludzku >>

wojna jako stan świadomości >>

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.