prawda mniejsza i prawda większa

Posted: Styczeń 30, 2014 in literatura psychologiczna, literówki
Tagi: , , , ,

Dziś jest chyba największy z mrozów tego roku. Słońce wygląda jak Księżyc.  Dziś wieczorem będzie nów i pogoda potem zmieni się zasadniczo, jak pisał Jules Verne.

Znowu czytam Junga w tych samych miejscach co kiedyś, jest on nie do przeczytania raz na zawsze. Znów o prawdach mniejszych i prawdach większych. Pisze, że każdego z jego pacjentów na samym początku nawiedza doniosłe marzenie senne, gdyby zaś tylko umieli zrozumieć, co to znaczy, poznaliby wszystko, o co z takim mozołem zabiegają.
A jeśli nie mogą zdobyć się na takie zrozumienie, muszą iść drogą złudzenia, muszą poprzestać na pomniejszych prawdach, być może muszą popełniać błędy.
Na każdym etapie każdy ma jednak szanse pójść niżej, pójść tą możliwą dla niego drogą błędu, dopóki nie spotka pomniejszej prawdy, którą może się obyć.
Pisze, że to prawo zawsze dowodzi swej prawdziwości – na początku człowiek ma największe szanse; najmniejsze – na końcu.
Pierwszy wielki sen mówi właściwie wszystko, tylko najczęściej jest to dla nas za dużo i odrzucamy tę wielką szansę, idziemy za za prawdą mniejszą, mniej doskonałą.

Ta wielka prawda jednak zawsze jest, mówi o tym tao.
________________________________
C.G. Jung – Wizje

więcej:

wizje ruchome >>

droga snów i śnienia >>

w czasach dezintegracji >>

los, ludzki aspekt czasu >>

wizje wtajemniczające >>

przejście do rzeczywistości właściwej >>

uczestnictwo w nieświadomości >>

skromne cuda nieświadomości >>

świadomość misteriów duszy >>

tao świata >>

drogocenna księga >>

sny z błędami >>

Reklamy
Komentarze
  1. bhawa1 pisze:

    Tyż prawda!