do czego służy nieświadomość

Posted: Luty 8, 2014 in literatura psychologiczna
Tagi: , , ,

Znalazłam w „Wizjach” Junga odpowiedź na  często zadawane mi pytanie: po co ja to robię, po co zapisuję sny, po co ciągle jestem ciekawa,  dokąd płynie śnienie,  co mi to daje, do czego jest to wszystko.

Zawsze i równocześnie mamy do czynienia z tym, co świadome i z tym, co nieświadome. Z tym, że mowa świadomości i nieświadomości to dwa światy, dwa różne języki.

Podkreśliłam zdania mówiące, że całkiem praktycznie, do czegoś to jest.  To nie wszystko, ale zawsze coś.

Mówi Jung: Błąd naszej świadomości polega na założeniu, że nieświadomość pracuje tak samo jak ona. Tymczasem sprawa przedstawia się zgoła odwrotnie – nieświadomość nie ogląda się za siebie. Pomijając fakt, że przemawia wyłącznie językiem przeszłości, nieświadomość próbuje przewidywać i namalować obraz przyszłości. Nieświadomość w porównaniu do świadomości jest zawsze o kilka kroków dalej w przyszłości, może ją jednak wyrazić jedynie językiem przeszłości. Lubimy rozmawiać o przyszłości, o tym, co wydarzy się jutro czy za dziesięć lat, lecz w konkretnym przypadku nie potrafimy przewidzieć czy zaprojektować przyszłości; widzimy jedynie to, co było, choć całe nasze zainteresowanie skupione jest na tym, co będzie. Tymczasem nieświadomość, mówiąc o przeszłości, ma na myśli przyszłość, zawsze antycypuje i konstruuje przyszłość. Teoria, iż marzenie senne przewiduje przyszłość, jest poprawna, ponieważ została wysnuta z natury marzeń sennych.

Dalej jest tak, że jeśli rozwiążemy sprawy, które jesteśmy w stanie rozwiązać świadomie i nie zawracamy nieświadomości głowy tym, co powinno być załatwione na poziomie świadomości, okaże się, że w coraz większym stopniu będzie ona rozwijać zdolność przewidywania przyszłości. Zwróćcie jednak uwagę, że nie chodzi tu o starożytną onejrokrytykę, przypisującą marzeniu sennemu umiejętność dosłownego ukazywania przyszłości, a zatem uważającą, iż sen powinien przedstawiać to, co na pewno się stanie. Nieświadomości nie interesują nasze sprawy, nie obchodzi jej to, co jemy i pijemy, co zamierzamy zrobić, ponieważ w sferze ducha to się nie liczy, za to bardzo ją interesują zasady regulujące nasze życie.  Na przykład wielką rolę w nieświadomości odgrywa nasze zdrowie fizyczne, najważniejszą zaś –  nasze nastawienie psychiczne. Nieświadomość przedstawia wizje przyszłości psychologicznej, przygotowuje postawę, którą przyjmiemy dopiero za jakiś czas. Śledząc marzenia senne ludzi, których nieświadomość przygotowywała do odgrywania właściwej roli, odkrywamy interesujące obrazy, które przygotowują człowieka do nastawienia w danej chwili jeszcze mu nieznanego, ważnego natomiast dopiero w przyszłości. (…).

Jak już stwierdziłem, świadomość nie może się odwrócić i spojrzeć, co się wydarzy w przyszłości, ponieważ zawsze poczyna w przeszłości. Ale nieświadomość zagląda w przyszłość i powiada: ” Bądź ostrożny, zbliża się coś, z czego jeszcze nie zdajesz sobie sprawy”. To właśnie dlatego jest takie ważne, by badać marzenia senne czy wizje nieświadomości, ponieważ są one skonstruowane dokładnie w taki sposób, że tworzą i antycypują przyszłość.

_________________________________

C.G. Jung – Wizje

Reklamy
Komentarze
  1. […] do czego służy nieświadomość >> […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s