przejście do rzeczywistości właściwej

Posted: Kwiecień 30, 2014 in literatura psychologiczna
Tagi: ,

W momencie, gdy nie mamy pewności, czy bogowie są nam życzliwi, powinniśmy wykonać akt obrzędowy, odwołać się do pomocy inwokacji czy wykonać inny gest zdobywania przychylności bogów, nie wiemy bowiem, jak to wszystko się zakończy, powinniśmy się zaś upewnić w sytuacji, gdy zmagamy się z potęgami, nad którymi nie mamy kontroli. We wszystkich zwyczajnych sytuacjach, kiedy wydaje się nam, że kontrolujemy położenie – gdy mamy władzę czy gdy wszystko idzie jak z płatka – do głowy by nam nie przyszło, by odwołać się do pomocy obrzędu.

Ale teraz przychodzi mi do głowy. To słowa Junga.

Pisze o przejściu do rzeczywistości po czasie wielkiej wewnętrznej próby, że to zstępowanie w rzeczywistość. Obrzęd czy symbol, z jakim się tam wejdzie, pomoże. Połączy świadomość i nieświadomość.

Życie kobiety, o której pisze w „Wizjach” uzyska znaczenie, będzie wiedziała, jak ma je przeżywać, to zaś jest znacznie bardziej satysfakcjonujące niż sytuacja, w której postrzega się życie jako nicnieznaczący przebieg zdarzeń.

____________________________

Carl Gustav Jung – Wizje t.2

Reklamy
Komentarze
  1. […] przejście do rzeczywistości właściwej >> […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.