rzeczywistość śnienia

Posted: Kwiecień 30, 2014 in literatura psychologiczna
Tagi: , ,

Na okładce jest napisane, że to książka m.in. dla osób zainteresowanych szeroko rozumianą kulturą, która wyraża się przez twórczą wyobraźnię, mity, sny i symbole, ale to bardzo nie wszystko, jest to prosty podręcznik psychologii procesu, tzn. napisany prosto, z przykładami konkretnych metod pracy z ludzkim doświadczeniem. Te metody są piękne, bardzo konkretne, a punktem wyjścia wszystkich jest rzeczywistość śnienia obecna w każdej chwili.

Mindell łączy jungowską koncepcję archetypów i teorię indywiduacji z filozofią taoistyczną, teorią współczesnej fizyki i mądrością rdzennych kultur.

Fragment epilogu wyjaśnia więcej:

Mindell zawsze podkreśla, że to każdy z nas decyduje o tym, czym jest praca z procesem. Każdy, kto ją praktykuje, kształtuje ją na swój sposób i dlatego w przypadku poszczególnych ludzi i miejsc ma ona różne oblicza. (…).

We „Wprowadzeniu” powiedziałyśmy, że ta książka daje ci do rąk magię. Teraz możemy wyznać, że nie do końca była to prawda. W istocie magia tkwi w rzeczywistości śnienia, która przemienia niepozorne zdarzenia w historie „nie z tej ziemi”. Każdego dnia dotykamy jej niezliczoną ilość razy. Założenia i umiejętności, które tutaj opisałyśmy, pomagają nam jedynie tę rzeczywistość dostrzegać.

Lekcja, o której opowiada Carlos Castaneda, udzielona mu przez jego nauczyciela Don Juana, szamana z plemienia Yaqui, pokazuje, jak ważna jest świadomość rzeczywistości śnienia (Castaneda 2010). Wędrując pewnego wieczoru przez pustynię wraz z Don Juanem, Castaneda zauważył, że coś poruszyło się w zaroślach. W świetle zmierzchu wydało mu się, że ujrzał jakieś dziwne zwierzę w agonii i przestraszył się jego nienaturalnych i dziwnych ruchów. Kiedy jednak dokładniej przyjrzał się stworzeniu, spostrzegł, że była to tylko gałąź poruszana wiatrem. Z wielką ulgą powiedział Don Juanowi o tym, że uległ złudzeniu. Don Juan odparł mu na to,że stracił wielką okazję, ponieważ to jego śnienie tchnęło życie w gałąź, aby mogła się ziścić wizja dzikiego zwierzęcia, która była mu przeznaczona.

Naczelna zasada w psychologii zorientowanej na proces, polegająca na docenianiu wymiaru śnienia ukrytego w codziennej rzeczywistości, sprawia, że praca z procesem jest czymś więcej niż tylko rozwiązywania problemów. Jest ona filozofią życia, wyznaczającą kierunek duchowego rozwoju. Otwarcie się na doświadczenia związane ze śnieniem sprawia, że każde przeżycie, niezależnie od tego, czy przydarza nam się ono w supermarkecie czy w gabinecie terapeutycznym, otwiera wrota do równoległego świata – pełnej magii i tajemnic rzeczywistości śnienia.

Kiedy pada zdanie o światach równoległych, po co nam one, przeważnie nie wiem, co odpowiedzieć. Sny po prostu są. Światy po prostu są.  Można wybierać, czy się je zauważa i żyje w nich z najwyższą ciekawością, czy utrzymuje się świadomość li i jedynie rzeczywistości uzgodnionej, o której wszyscy wiemy dużo, bo uznana jest za obowiązującą dla ludzi rozumnych i świata, który wciąż toczy te straszliwe wojny o pokój.

__________________________________

Julie Diamond, Lee Spark Jones – Droga powstaje gdy idziesz

więcej:

śnienie jako esencja rzeczywistości >>

Reklamy
Komentarze
 1. asha1111 pisze:

  Dziwne, ale ta ksiazka tutaj tylko w oryginale jest dostepna. Bardzo mnie zainspirowal ten tekst. Poszukam moze glebiej.

  • signe pisze:

   ona jest bardzo nowa, dosłownie teraz wydana po polsku, jest w wydawnictwie Eneteia, nie wiem, czy zdążyła być gdzieś jeszcze

 2. asha1111 pisze:

  Zamowie w Polsce. Tutaj faktycznie tylko oryginal.

 3. signe pisze:

  tak, dobrze przetłumaczone, może będziesz miała Entuzjazm :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s