to co jedynie ważne

Posted: Kwiecień 30, 2014 in literatura niemiecka, literówki
Tagi: , , ,

Hesse uważa, że większość ludzi zapomina w dojrzałym wieku o jedynie ważnym świecie, błąkając się przez całe życie wśród barwnych labiryntów trosk, pragnień i celów, z których żaden nie mieszka w głębi ich duszy i z których żaden nie wiedzie z powrotem w głąb ich duszy ani do domu.

Mówi, że jest brama, a za nią pewna przeczuwana rzeczywistość i że tylko nieliczni przechodzą przez tę bramę, ale myślę, że nawet zatracający tajemnicę przechodzą tędy, tylko nic o tym nie wiedzą. Ta brama to mogą być zwykłe drzwi albo królicza nora pod żywopłotem, albo horyzont, który się zakrzywia.

Na ilustracji do książki „L’Astronomie populaire” Camille’a Flammariona, wędrowiec w szacie obfitej wystawia głowę i za krawędzią znanego świata widzi inny świat. W świecie, który przewędrował, zostawia miasto położone między wzgórzami, drzewo ogromne, kwiaty potężne i wysokie, wszystko to minął, patrzą na to teraz już tylko Słońce i Księżyc o wyrazistych twarzach. Za kurtyną horyzontu jest niebo, baranki chmur, promienie, koła, parabole.

 latmosphere_metereologie_populaire_camille_flammarion2

 

Czują to wszystkie dzieci, chociaż może nie wszystkie z taką samą mocą i tkliwością, ale u większości wszystko to mija, jakby się nigdy nie zdarzyło, zanim jeszcze nauczą się czytać pierwsze litery. Innym tajemnica dzieciństwa dłużej pozostaje bliska, zabierają więc ze sobą jej wspomnienie i echo, pokąd włosy im nie posiwieją, i przechowują ją aż po późne, pełne znużenia dni. Dusze wszystkich dzieci, póki jeszcze mają tę swoją tajemnicę, są nieustannie zaprzątnięte tym, co jedynie ważne: samymi sobą i zagadkowym związkiem swojej własnej osoby ze światem dookoła.

_________________________

Hermann Hesse – Baśnie

Reklamy
Komentarze
 1. Adam Pstrag pisze:

  Jest to drzeworyt Mikołaja z Kuzy, o czym warto pamietać, a był on artystycznym wynikiem jego podróży po czarnej dziurze i wychyleniu z niej głowy.

  • signe pisze:

   o podróży Mikołaja Kluzy do czarnej dziury niewiele chyba wiadomo, ale wychylenie się za horyzont widać tu wyraźnie:)

 2. asha1111 pisze:

  Bardzo do mnie przemawia to wychylenie sie!
  A ja zabralam to wszystko ze soba i tak juz bedzie az do tych dni, kiedy mowa o znuzeniu. Bo to dziecinne musi zyc i zyc – i tak jest – ono zyje. A to co wazne bardzo dobrze Hesse powiedzial – my sami i nasz zwiazek ze swiatem dookola – tutaj zawiera sie wszystko. Fajnie wybrane. Jak zwykle.

 3. signe pisze:

  jest to dziecinne, cały czas!!! wiemy :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s