aktywna psychomagiczna wyobraźnia

Posted: Maj 11, 2014 in literatura psychologiczna
Tagi: , ,

Czytałam dwa lata temu i teraz, po naczytaniu się Junga i odkryciu imagineskopii zobaczę, czy oprócz lekkiej paniki przytrafi mi się coś jeszcze. Jodorowski jest jak ryczący lew, tym głosem domaga się uwagi dla nieświadomości rzeczywistości,  nie naszej jednostkowej rzeczywistości. Pogryzmoliłam książkę wtedy zaznaczaniem,  ale tutaj w wypiskach nic  nie ma.

O „Psychomagii” Jodorowsky’ego ze strony wydawnictwa Okultura:

„Nauczam ludzi wyobraźni. Przez większą część życia nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym może być wyobraźnia, nie jesteśmy nawet w stanie pojąć, jaki może być jej zasięg. Ponieważ, oprócz wyobraźni intelektualnej, istnieje też wyobraźnia zmysłów, wyobraźnia seksualna, wyobraźnia cielesna, wyobraźnia ekonomiczna, wyobraźnia mistyczna, wyobraźnia naukowa… Wyobraźnia obejmuje każdy teren, nawet ten, które nazywamy „racjonalnym”. Jest wszędzie. W związku z tym powinno rozwijać się ją tak, by móc rozpatrywać rzeczywistość nie tylko z jednej perspektywy, ale z wielu punktów widzenia. Zazwyczaj wizualizujemy wszystko zgodnie z wąskim paradygmatem naszych wierzeń i uwarunkowań. Z rzeczywistości, tajemniczej i tak rozległej jak nieprzewidywalnej, odbieramy tylko to, co zostanie przefiltrowane przez nasz małostkowy punkt odniesienia. Aktywna wyobraźnia jest kluczem do wyższej wizji, pozwala spojrzeć na rzeczywistość z innych punktów widzenia, nie naszych; pozwala myśleć i odczuwać zgodnie z różnymi punktami odniesienia. Tym właśnie jest prawdziwa wolność: zdolnością do wychodzenia poza samego siebie, przekraczania granic naszego małego indywidualnego świata i otwierania się na wszechświat. Zależy mi na tym, by czytelnicy tej książki docenili terapeutyczną moc wyobraźni. Psychomagia stanowi tylko zastosowanie tej realnej siły.”

„Psychomagia to lektura obowiązkowa dla każdego, kto pragnie wstrząsnąć światem po to, by się przebudził i przypomniał sobie, jakim zawsze był i jakim być może.”

– Daniel Pinchbeck, autor Przełamując umysł
Alejandro Jodorowsky (ur. 1929) – chilijski artysta-surrealista, reżyser teatralny i filmowy (Kret, Święta góra, Święta krew), pisarz i autor komiksów; współzałożyciel (obok Arrabala i Topora) „Ruchu Panicznego”; twórca psychomagii – systemu samorozwoju z pogranicza psychoterapii i szamanizmu; autor bestsellerowych powieści oraz książek poświęconych duchowości.
Reklamy
Komentarze
 1. asha1111 pisze:

  Ciekawa postac ten Jodorowsky, ogladalam teraz troche o nim. Bede o tym pamieteac. Gdyby ta ksiazka byla tu do kupienia…popatrze jeszcze.
  pa!

 2. peatero pisze:

  czuję się znowu zachęcony

 3. asha1111 pisze:

  Wiem, tam jest ciut i kontrowersji pewnych, on ma takie dziwaczne podejscie do niektorych spraw , juz Taki troche hellingerowski tu i owdzie (na swoj sposob). Ale na pewno godny poznania. Mam zdaje sie namiar juz na jego ksiazke tutaj.

  pa!

 4. signe pisze:

  Peatero, no nie wiem, czasem myślę, żeakurat do Jodorowsky’ego mogłabym zrażać:)

 5. signe pisze:

  AsHa, też do Ciebie tak mówię, może sprawdź najpiierw swoją wytrzymałość na filmikach z YT, książka nie jest dobrą literaturą, ale ma dużo tego czegoś osobistego, czego nie ma w filmach, a ja po prostu musze coś o nim sobie domyśleć trochę dalej:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.