świadomość misteriów duszy

Posted: Grudzień 2, 2014 in literatura psychologiczna
Tagi: , , ,

Ten wypisek też mi się teraz bardzo przydaje, wypowiedź Junga na temat seminarium o wizjach i pracy z nimi,  pochodzący z 1941r:

Nie kontynuowaliśmy dyskusji na temat tych wizji, ponieważ uczestnicy seminarium – zapewne ze względu na napiętą sytuację polityczną w Niemczech – woleli zająć się „To rzekł Zaratustra” Nietzschego, gdybyśmy jednak pociągnęli te rozważania, dane by nam było stwierdzić, iż pacjentka z wolna przystosowywała się do rzeczywistości zewnętrznej, do której musiała dostosować całe doświadczenie nieświadomości. Jak to się zwykle zdarza, świat obrazów wewnętrznych z wolna odpływał do owego odległego, często prawie niewidocznego miejsca, z którego pochodził i z którego pod presją pozornie nierozwiązywalnych problemów przybył. Najpierw zjawił się gwałtownie jak wody potopu, gdy jednak wody opadły, okazało się, że po katastrofie pozostała żyzna ziemia, na której może się rozwijać to życie. Wcześniej nie można by o tym pomyśleć. Takie przeżycie nieświadomości pozostawia – jeśli nie pozostawia już nic innego – wyraźne, nieusuwalne piętno na człowieku wewnętrznym, wieczną świadomość misteriów duszy.

_________________________________

C. G. Jung – Wizje t.2 str 767

Reklamy
Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.