sny i czas, a raczej jego nieważność

Posted: Luty 4, 2015 in literatura psychologiczna
Tagi: , , , ,

Jung badał duże serie snów wielu ludzi i stąd jego spostrzeżenia, które potem zbierał w rozmaite hipotezy i porządkował.  To, co mówi, idzie od szczegółu do ogółu. Ważny jest szczegół i to bardzo mały, niewidzialny i nieuświadamiany jak atom, i jeszcze dalej. Dlatego podczas czytania Junga wiele można rozpoznać także w sobie, to nie jest zwyczajna koncepcja teoretyczna, tylko przeżycie, z którego wynikły te wszystkie wielkie tomy.

(…) nieświadomość zawsze pozostaje nieco na uboczu porządku chronologicznego, postrzegając sprawy, które jeszcze nie zdążyły zaistnieć. Albowiem w nieświadomości istnieje wszystko, i to od samego początku. Często na przykład śnimy o czymś, co odegra jakąś rolę dopiero jutro czy jeszcze później. Nieświadomość nie przejmuje się naszym czasem czy przyczynowo-skutkowym następstwem zdarzeń. Możemy to obserwować również na przykładzie marzeń sennych. Seria nie tworzy łańcucha chronologicznego w naszym rozumieniu chronologii, dlatego trudno stwierdzić, co jest wcześniejsze, a co późniejsze. Jeśli chcemy scharakteryzować istotę snów możemy powiedzieć, iż nie tworzą one serii chronologicznej w rodzaju a.b.c.d, przy cym „b” wynika z „a”, „c” zaś z „d”. Sytuacja przedstawia się raczej w ten sposób, iż musimy założyć występowanie niepoznawalnego centrum, z którego marzenia senne są niejako emitowane. (…).

Ponieważ marzenia senne pojawiają się w świadomości jedno po drugim, ujmujemy je za pomocą kategorii temporalnych, odnosimy jedno do drugiego w formie przyczynowej, niewykluczone jednak, że prawdziwa konsekwencja wynikająca z pierwszego snu wyłoni się ze świadomości dopiero znaczie później. Pozornie chronologiczna seria nie jest w tym wypadku rzeczywistą serią. Jeśli ujmiemy to w taki sposób, czynimy wówczas ustępstwo na rzecz naszego pojęcia czasu. (…).

Właściwe uporządkowanie marzeń sennych powinno mieć formę radialną: sny promieniują z jakiegoś punktu środkowego i dopiero później podpadają pod nasze kategorie czasu, a zatem, koniec końców, uporządkowane są wokół „centrum znaczeniowego”.

W przypadku nieświadomości musimy się liczyć z innymi kategoriami niż te, które występują w świadomości – sprawa przedstawia się tu podobnie jak w fizyce, gdzie w trakcie obserwacji fakty ulegają zmianie (….).

_______________________________

C.G. Jung – Marzenia senne dzieci. Seminaria

więcej:

Jung: jak zaczyna pracę ze snami >>

głosy snu >>

królestwo nieświadomości >>

świadome i nieświadome przeżywanie świata >>

nieświadomość ma naturę instynktu >>

poznanie innego rodzaju >>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.