poznanie innego rodzaju

Posted: Luty 12, 2015 in literatura psychologiczna
Tagi: , , ,

A zatem, akceptując psychologiczny ogląd rzeczy, rozumiemy, iż istnieje jeszcze poznanie innego rodzaju – poznanie, które jest zarazem procesem życiowym. Sprawy te są nam, rzecz jasna, obce, będą się jednak wydawały bardziej zrozumiałe, jeśli poznamy psyche człowieka Wschodu, na Wschodzie bowiem intelektualne procesy myślowe zeszły na dalszy plan. Na przykład cała filozofia upaniszadów oraz klasyczna filozofia chińska powstały za sprawą procesów życiowych, których natura jest zarazem procesem poznania – mamy tu do czynienia z myśleniem z głębi trzewi. Myślenie to znajduje się w opozycji do intelektu akademickiego, często próżnego i, jak wiadomo, nie zawsze wychodzącego człowiekowi na zdrowie. (…).

W czasach starożytnych filozofia była gnozą, popędem, sprawą naturalną, wypływała z potrzeby wewnętrznej. Była jak krople dżdżu padające na wyschniętą ziemię. Gnoza to poznanie zrodzone z krwi, powiadają przeto alchemicy o swoim Kamieniu: „Invenitur in vena, sanguine plena”- chodzi tu o to, że lapis należy znaleźć w tętniących krwią żyłach. (…).

_____________________________

Carl Gustav Jung – Marzenia senne dzieci. Seminaria

Reklamy
Komentarze
  1. Byłożby to coś, co nazywamy intuicją?

    • signe pisze:

      nie, to nie będzie to, jest dalszy ciąg niezacytowany i rozsiane zdania uzupełniające, zrobię dopisek tam u góry, w każdym razie Jung lubi mówić o sposobie, w jaki poznają i myślą ludzie pierwotni i nazywa to po prostu gnozą, gdzie indziej mówi, że bezbłędnie wyczuwają nieświadomy kontekst… ja nie czytam podręczników, tylko zapiski z seminariów, to się może gdzieś powtórzyć lepiej, zobaczymy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.