sny z błędami

Posted: Kwiecień 26, 2015 in literatura psychologiczna
Tagi: , ,

Dalsze nauki snowe od Junga:

Jeśli sen przedstawia coś, co nie ma żadnego związku ze zwyczajnym życiem lub ma tylko luźny związek, jeśli zatem nie pojawiają się tu koleje żelazne, samochody, rodzice czy stosunki międzyludzkie, a zamiast tego widać smoki, świątynie lub cokolwiek, co tak naprawdę nie istnieje w codziennym otoczeniu, możecie być pewni, że nieświadomość przejawia skłonność do przedstawienie idei czegoś niezwykłego czy nadzwyczajnego, czegoś, czego specyficzna natura zależy od natury symboliki. Na przykład marzenie senne o smoku niewątpliwie wskazywałoby na jakąś ideę mitologiczną.

[tu mi się śnił złoty smok >>]

Dlatego między innymi proszę pacjentów o malowanie czy rysowanie, ponieważ wspiera to proces imaginacji. Obraz senny pozostawia raczej płynne wrażenie – niebawem się ono rozmywa. Ale gdy utrwali się wizję senną w formie rysunku, pozostaje ono w umyśle czy w polu widzenia, pozwalając na bardziej optymalne skojarzenia, dostarczając bogatszy kontekst. To zaskakujące, gdy widzimy ludzi, którzy tak naprawdę wcale nie mają talentu rysowniczego, a mimo to tworzą obraz, który w specyficzny sposób stymuluje ich wyobraźnię i to akurat za sprawą błędów popełnionych przez autorów. Te obrazki, wydawałoby się, przedstawiają coś całkiem innego – nagle człowiek uświadamia sobie prawdziwe znaczenie; to właśnie za sprawą tych błędów treści nieświadome kojarzone są z obrazem.

___________________________

Carl Gustav Jung – Wizje t.1

Reklamy
Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.