Kończę powtórne czytanie o tygrysie traumy, ale mam nową książkę Petera Levina z ćwiczeniami na płycie CD „Uleczyć traumę”. Felt sense i uważność. I różne drobne detale nie brane pod uwagę w innych terapiach.

Nauczyłem się, iż nie trzeba wydobywać na powierzchnię starych wspomnień i kazać przeżywać związany z nimi ból psychiczny, by wyleczyć kogoś z traumy. Prawdę mówiąc, silny ból psychiczny potrafi wywołać traumę na nowo. Aby uwolnić się od naszych symptomów i lęków  potrzebujemy rozbudzić nasze głębokie fizjologiczne zasoby i świadomie z nich skorzystać.

Peter Levine opisuje początki swojej pracy. Widział, że np. relaksowanie osoby skłonnej do ataków paniki może tę panikę raczej wywołać niż uspokoić i tak się pewnego razu stało, a panikującej osoby można się przestraszyć, więc przestraszył się i w tej sekundzie, w krótkiej wizji, ujrzał skaczącego tygrysa. Zawołał do panikującej klientki: atakuje cię tygrys! uciekaj, tygrys skacze! Lub podobnie. Zaczęła się trząść i było w tym tyle energii, jakby naprawdę uciekała. Wyszła, a raczej wybiegła ze swego traumatycznego zamrożenia. Trauma unieruchamia i nie można uciec.

Potem P. Levine odkrył, że dużo lepiej, kiedy to odtraumatycznianie przebiega stopniowo i łagodnie. I że zdrowienie nie zaczyna się od dramatycznego emocjonalnego katharsis ani przeżycia na nowo tego wydarzenia, które wywołało traumę, ale od uwolnienia energii, jest to możliwe nawet wtedy, gdy od wydarzenia upłynie 20 lat.

Źródła traumy tkwią w naszej instynktowej fizjologii. Klucz do jej uzdrowienia odkrywamy więc nie tylko  przez nasz umysł, ale i nasze ciała. Każdy z nas musi odkryć te podstawy, uświadamiając sobie, iż mamy wybór – być może najistotniejszy w naszym życiu. (…).

Moje obserwacje dziesiątków straumatyzowanych osób  – pisze Levine – przywiodły mnie do konkluzji, że objawy pourazowe są zasadniczo niedokończonymi fizjologicznymi reakcjami zatrzymanymi w stanie lęku. Reakcje na zagrażające życiu sytuacje, jeśli nie zostaną dopełnione, będą wciąż produkowały objawy traumy.

Omawianie, pouczanie ani przemawianie do rozumu nie pomaga, a znane metody terapii koncentrują się na mówieniu, na oduczaniu reakcji itp. Dalej w tej książce jest coraz więcej o tym, co pomaga, a potem jest druga książka z ćwiczeniami.

__________________________________

Peter A. Levine – Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy

Reklamy
Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s