śnienie zwierzęce

Posted: Październik 3, 2015 in literówki
Tagi: , ,

zwierzęta naszych snów to cała wielka historia.

mój kawałek kanapy, mówi on:

Ewa Kantorczyk 1@Ewa Kantorczyk

artpubgaleria.blogspot.ie >>

Reklamy
Komentarze
 1. Czy we śnie to już zwierzęta, czy jeszcze alegorie?

  • signe pisze:

   fajne pytanie. nie wiem, czy użyłabym słowa „alegorie”, raczej symbole.
   ale jeśli pracować ze snem jako z pewnym procesem, zwierzęca postać ze snu ukaże się – może wcale nie w obrazie zwierzęcym ani w ogóle nie w obrazie tylko w innym kanale, np. w odczuciu, w ruchu, w dźwieku itp). wszystko to niesie przekaz symboliczny i bardzo konkretny. nie umiem krótko odpowiedzieć :)

  • We śnie rzeczywiście mówilibyśmy raczej o symbolach; jednak moje pytanie ma charakter nieco przewrotny: piszę „jeszcze alegorie”, bo tym przez długi czas były w naszej kulturze zwierzęta. Zastanawia mnie, czy można śnić zwierzę jako zwierzę, czy praca marzenia sennego posługuje się zwierzęciem jako symbolem. Problem polega na tym, że nawet, gdyby zwierzę było we śnie tylko zwierzęciem, jest ono obciążone a priori symboliką kulturową, od której nie sposób się uwolnić. Ta symbolika, po freudowsku, może nam być nieznana, jest nadrzędna względem jednostki.

  • signe pisze:

   myślę, że zwierzę jest zwierzęciem i symbolem, nawet w jawie :) można wybrać, jak się na nie spojrzy. właśnie tak, trudno się uwolnić od symboliki, ale wydaje mi się, że jeśli mamy tuż przed sobą konkretnego lwa, symbolika schodzi na drugi plan:)

  • Może i tak, z drugiej strony, co uważam za fascynujące, istnieją liczne świadectwa kompletnej obojętności dzikich kotów wobec przebywającego w pobliżu człowieka. I ma to, moim zdaniem, ogromne znaczenie dla naszego postrzegania zwierząt. Być może właśnie w stosunku do innych zwierząt (innych od siebie) człowiek jest największym w świecie ksenofobem. Ale to taka poboczna refleksja, niekoniecznie związana ze śnieniem. : )

  • signe pisze:

   chyba tak właśnie jest. człowiek jako kompletnie obojętny wobec dzikich kotów. wobec dzikiego. takie śnienie.

  • I wracając jeszcze do śnienia, pewnie nie jest to dla Ciebie nowością, ale badania prowadzone nad snem zwierząt przynoszą niesamowite odkrycia: szczury porządkują swoją wiedzę na temat trasy labiryntu, ptaki migrujące sypiają w locie, etc. Wszystko to jest nam właściwe, i wskazuje na to, że nie tylko zdarza nam się śnić na jawie, ale także „jawić” we śnie. Moim zdaniem, aby poznać i zrozumieć człowieka, trzeba poznać i zrozumieć inne gatunki.
   Czekam niecierpliwie na kolejne wpisy!

 2. signe pisze:

  dzięki, że czytasz, czekasz i zaciekawiasz się tymi zwierzętami. mają swoje śnienia, o szczurach nie wiedziałam, ale wcale się im nie dziwię :)
  śnienie to stan świadomości tak odmienny od „zwykłych”, że aż nie nazywa się tego świadomością.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s